A fogászati koronák és a fogászati hidak a hagyományos fogpótlási megoldások közé tartoznak, és a szakorvosok már több száz éve készítik őket, hogy helyreállítsák a sérült, illetve pótolják a hiányzó fogakat.
Így készül a fogászati híd |
A korona és a híd közötti különbség egyszerű: a korona egyetlen fogművet jelent, amit az eredeti foggyökérre vagy egy implantátumra készíthetnek el; ezzel szemben a híd több korona összessége, és ugyanúgy funkcionál, ahogy azt a neve is mutatja.
Úgy is mondhatjuk, hogy a korona az egyes szám, a híd pedig a többes szám.
Mikor használnak a fogorvosok hidat?
A fogászati híd legfontosabb célja, hogy mint összemerevített rendszer tartósan pótolja a foghiányokat.
Lényegében két fontos eleme van: a foghiányt határoló két pillérkorona, illetve a hiányt fedő hídelem. A pillérek gondoskodnak a stabilitásról, a hídelemek pedig rágófunkcióról és az esztétikáról.
A fix megoldás akár két-három fognyi hiányzó területet is pótolhat, sőt, a lengetéses megoldással még egy hátulról kihúzott vagy elveszített rágószervünket is helyettesíthetjük.
Hogyan készül a fogászati híd?
A fogászati híd indirekt fogmű, ami azt jelenti, hogy elkészítése nem a rendelőben és nem egyetlen ülésben történik, ahhoz precíz lenyomatvételre és egy fogtechnikai labor közreműködésére van szükség.
Az első lépés minden esetben a páciens alapos fizikális vizsgálata, a diagnosztikai képalkotás és a tényleges diagnózis, amelyek alapján végül elkészülhet a precíz kezelési terv. Ha minden adott a fogászati híd megvalósításához, akkor a fogorvos előkészíti a meglévő fogakat (lecsiszolja őket, és ha kell, gyökérkezel és csonkot épít).
Az ezt követő munkafázisok során a fogorvos és a fogtechnika több lépésben elkészíti a végleges fogművet. A páciens természetesen kiválaszthatja a pótlás színét, formáját és méretét, és a lenyomat segítségével készülő híd vázát a fogorvos be is próbálja a helyére. Előfordulhat, hogy ilyenkor még korrigálni kell, ezért a fogorvos alaposan leteszteli a készülő pótlást.
Amennyiben a páciens és a fogorvos mindent rendben talál, úgy jöhet a kerámialeplezés ráégetése a vázra. A színében, formájában és méretében megfelelő, jól illeszkedő hidat ezt követően ragasztják a helyére. Attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb hídról beszélünk, 4-5 munkanapra van szükség az elsőtől az utolsó lépésig.
Miért a Gelencsér Dental?
A Gelencsér Dental több mint negyvenéves tapasztalattal rendelkezik a fogászat és a fogtechnikai munkák terén. Rutinos és nagy tudású fogorvosaink munkáját házon belül található fogtechnikai laborunk lelkiismeretes munkája egészíti ki.
A klinika stábja ráadásul nemcsak a fogászati hidak elkészítésében, de az utána szükséges szájhigiéniás tanácsok terén is igyekszik aktívan segíteni a pácienseket, akik minden fontos információt megkapnak annak érdekében, hogy a beragasztott fogmű még sokáig jó szolgálatot tehessen tulajdonosának.
A fogászati híd ugyanis speciális szájápolási szokásokat kíván, valamint kiemelt szerepet kap esetében az évenkénti kontroll is, amelynek során a Gelencsér Dental fogorvosai ellenőrizhetik a páciens és a fogpótlás állapotát is.
Dr. Kalman Gelencser
Gelencsér Dental Zahnklinik Ungarn
Tetszett a cikk? Ajánlja tovább ismerősének!
Cikk nyomtatása
Kérdése van? Írjon nekünk!
Utolsó módosítás: 2017. Szeptember 20.