Összegyűjtjük a legmegfelelőbb találatokat...
hu

Bölcsességfog eltávolítás

Utolsó módosítás: 2019. Március 29.

A kifejlődött emberi fogazat 32 fogból áll, ebből 8 metszőfog, 4 szemfog, a maradék 20 pedig örlőfog. Az utóbbiak közé tartozik a 4 bölcsességfog, amelyek a felső- és az alsó állkapocs fogsorait zárják le. A mai táplálkozási szokások fejlődésével azonban – legalább is a modern ipari társadalmakban – a leghátsó zápfogak elvesztették szerepüket és ezért már nem szükségesek a táplálékfelvétel szempontjából.

Ennek következtében az állkapcsok egyre rövidülnek és néhány embernél egyáltalán nem –vagy csupán részben –fejlődnek csak ki a már bölcsességfogak.

Bizonyos embereknél körülbelül a 16. életévtől fejlődnek ki a bölcsességfogak, azonban csak kevés fiatal esetében bújnak elő, legtöbbször még jó pár évig az állkapocscsontban maradnak, visszahúzódott állapotban.

A bölcsességfogak gyakran rendbontónak bizonyulnak



Csak a legritkább esetekben töltik be a bölcsességfogak eredeti szerepüket és csak kivételes esetekben fejlődnek ki teljesen, egyenes állásban az állkapocsból. A bölcsességfogak gyakran az állkapocsban maradnak, ahol semmilyen panaszt nem okoznak.

Ha azonban nem egyenesen, hanem ferdén nőnek, nyomást gyakorolhatnak a szomszédos fogakra, így eltolhatják és elferdíthetik a többi fogat. Még rosszabb, ha a szomszédos fog gyökereit egy nyomást kifejtő bölcsességfog megsérti, ilyenkor ugyanis a gyökerek begyulladhatnak, s a csontban maradt fog is begyulladhat.

Sok fiatalnak azonban akkor is számos problémával – nyirokcsomók, nyálkahártya-gyulladás, szájduzzanatok vagy fülfájás - kell megküzdenie, ha egy bölcsességfog kibújik.

Ha a bölcsességfog csupán részben bújik elő, a fogtisztítás nehezebbé válik, ami gyulladáshoz, fogszuvasodáshoz vagy akár tályoghoz is vezethet.

Eltávolítsuk vagy ne távolítsuk el a bölcsességfogakat?



A bölcsességfogak, mint ahogy már említettük, a természetes emberi fogazathoz tartoznak, és ugyanúgy tudnak fejlődni, mint az összes többi örlőfog. Ha kifejlődésük után semmilyen problémát nem okoznak, akkor nem kell őket eltávolítani.

Amennyiben azonban előnytelenül befolyásolják a többi fogat vagy egyéb panaszokat okoznak, akkor jobb, ha eltávolításuk mellett döntünk, mégpedig olyan gyorsan, ahogy csak lehet.

A bölcsességfog eltávolításának módszere attól függ, hogy a fog még a csontban van-e vagy már rég kinőtt.

Csak a rejtett bölcsességfogat kell szájsebészeti úton eltávolítani, amennyiben a bölcsességfog már kifejlődött, akkor ugyanúgy el lehet távolítani, mint az egyéb fogakat.

Előzetes vizsgálatok



A bölcsességfogakat nem kell mindig eltávolítani, ugyanis néha semmilyen problémát nem okoznak. Mivel a bölcsességfog-eltávolítás esetében egy operatív beavatkozásról van szó, a kezelést megelőzően mindenképpen szükséges néhány vizsgálatot elvégezni, hogy a fogeltávolítás szükségességéről meggyőződhessünk.

A Gelencsér Fogászati Klinikán az általános fogorvosi vizsgálaton túl egy digitális röntgenfelvételt is készítünk.

Az eltávolítás szükségességének megítélésénél főként a következő kérdésekre kell választ találni:
  • Okoztak-e már a bölcsességfogak beteges elváltozásokat az állkapocsban vagy a szomszédos fogakon?
  • Van-e esély arra, hogy a bölcsességfogak problémamentesen kifejlődjenek?
  • Van-e elegendő hely az állkapocsban a bölcsességfogak fejlődéséhez?
  • Milyen operatív kockázatok merülhetnek fel bizonyos esetekben?
  • Érdemes-e esetleg megtartani a bölcsességfogakat a sérült őrlőfogak pótlásához?


Húzással vagy műtéti beavatkozással távolítsuk- e el a bölcsességfogat?



Ha mindenképpen el kell távolítani a bölcsességfogat, a beavatkozás módja attól függ, hogy a fogak már kinőttek-e az állkapocscsontból, illetve, hogy még részben vagy akár teljes egészében a csontban vannak-e.

A teljesen kinőtt bölcsességfogakat a legtöbb esetben ugyanúgy ki tudjuk húzni, mint a normális fogakat. Azonban a körülmények olykor ezt nem engedik meg, például, ha a foghúzás által (ún. extrakció) az idegcsatornák megsérülhetnek.

Ilyen esetben, illetve ha a bölcsességfogak részben vagy akár teljesen a csontban vannak, műtéti beavatkozás szükséges.

A bölcsességfogak operatív eltávolítása



A bölcsességfogakat általában egy ambuláns kezelés alatt el lehet távolítani. Bizonyos megbetegedések, mint például az immunrendszer gyengesége, fennállása esetén, ajánlatos az operációt kórházi, klinikai körülmények között lefolytatni.

A bölcsességfogak sebészeti eltávolítása általában helyi érzéstelenítéssel történik. Pácienseink kívánságára vagy különösen komplikált orvosi esetek felmerülésekor, éber rendelői altatás (éber szedáció) vagy teljes intubációs altatás (narkózis) mellett is lefolytathatóak a szájsebészeti kezelések.

A fogíny feltárása és az állkapocscsont megfelelő előkészítése után a bölcsességfogakat vagy egészben vagy darabonként kihúzzuk. Végezetül a fogínyt összevarrják.

Műtét után



A beavatkozás mértékének függvényében a műtét után kisebb-nagyobb duzzanatok alakulhatnak ki a műtéti területen, így az evés és az ivás problémát okozhatnak az első napokban.

Azért, hogy a seb begyógyulását ne veszélyeztessük, tanácsos ez alatt az idő alatt fogainkat kímélő táplálékot magunkhoz venni, és fogainkat nagy óvatossággal tisztítani.

Gyakori kérdések - Bölcsességfog eltávolítás



Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogakat?



Nem kell minden bölcsességfogat kihúzni. A leghátsó őrlőfogak gyakran semmilyen problémát nem jelentenek, ha a fiatalkor éveiben fejlődnek ki. A bölcsességfogak fejlődését mindenképpen figyelemmel kell kísérni, mert károsíthatják a szomszédos fogakat, vagy - ha csupán részben bújnak elő – tályogot, cisztákat okozhatnak. A kis méretű állkapoccsal rendelkező embereknél a bölcsességfogak túl sok helyet vesznek el, amely következtében akár a teljes fogsor eltolódhat, és a fogak ferdén állhatnak. A megfelelő vizsgálatok elvégzése után – különös tekintettel a fogsorról készített digitális röntgenfelvétel segítségével, valamint az esetlegesen felmerülő panaszok pontos elemzése után – a kezelő fogorvos dönt arról, hogy el kell-e távolítani a bölcsességfogat.

Milyen komplikációk merülhetnek fel a bölcsességfogak eltávolítása során?



Napjaink orvosi álláspontja szerint a bölcsességfogak eltávolítása rutinműtétnek számít. Mint minden más műtét esetében, természetesen itt is gondolni kell bizonyos kockázatokra, amelyeket a műtét előtt végig kell gondolni. Ezért kell előzetesen megvizsgálni, hogy a bölcsességfog közel van-e az idegekhez és hogy a távolság veszélyt jelenthet-e az idegpálya számára. Bizonyos esetekben seb- és csontfertőzés is felléphet. Minden egyes műtéti kockázat a páciens általános egészségi állapotától függ, ezért ezeket fogszakorvosaink a bölcsességfog-eltávolítást megelőzően minden esetben ellenőrzik.

Mire kell figyelni a bölcsességfogak műtéti eltávolítása után?



A lehető leggyorsabb gyógyulás elérése valamint a testet érő terhelés minimalizálása céljából, kérjük, vegye figyelembe az alábbi tanácsokat:
  • Amíg az érzéstelenítés fennáll, ne egyen semmit és ne igyon forró italt.
  • A sebre helyezett tamponálást csak az orvos által megállapított idő elteltével távolítsuk el, mégpedig nagyon óvatosan.
  • A bölcsességfogak eltávolítása utáni arcduzzanatok csillapításában segít, ha az arcot hűtjük. Az a legjobb, ha a hűtéshez jeget, vagy nedves borogatást használunk.
  • A műtét utáni első napokban ne fogyasszunk alkoholt, kávét, kólát, fekete teát és mondjunk le a dohányzásról is, hogy ne akadályozzuk a sebgyógyulást.
  • Fogmosáskor átmenetileg ne nyúljunk a műtéti területhez.


Bölcsességfog eltávolítás
Gelencsér Dental Zahnklinik Ungarn
Bölcsességfog eltávolítás
8380 75 Vörösmarty Heviz Balaton Hungary
+3683340183 €€
Balaton
A kifejlődött emberi fogazat 32 fogból áll, ebből 8 metszőfog, 4 szemfog, a maradék 20 pedig örlőfog. Az utóbbiak közé tartozik a 4 bölcsességfog, amelyek a felső- és az alsó állkapocs fogsorait zárják le. A mai táplálkozási szokások fejlődésével azonban – legalább is a modern ipari társadalmakban – a leghátsó zápfogak elvesztették szerepüket és ezért már nem szükségesek a táplálékfelvétel szempontjából.
Utolsó módosítás: 2019. Március 29.