Összegyűjtjük a legmegfelelőbb találatokat...
hu

Implantátum: modern megoldás az elveszített fogak pótlására

Utolsó módosítás: 2019. Február 4.

Bizonyára sok olyan kérdés van, amelyekre választ szeretnénk kapni, ha azt tervezzük, hogy egy vagy több elvesztett fogunkat implantátummal pótoltatnánk. Összeállítottunk Önnek egy átfogó áttekintőt, hogy a gyakran ismételt kérdésekből lehetőleg egy se maradjon megválaszolatlanul.

Első sorban azonban arra szeretnénk rávilágítani, hogy a fogászati implantálás egy jól bevált, biztos, rutineljárás, amely lehetővé teszi, hogy kompromisszumok és kényelmetlen korlátozások nélkül, olyan életminőséggel élhessük mindennapjainkat, amely nem elérhetetlen vágyálom.

A fogvesztés manapság nem annyira tragikus, mint azt gondolnánk. A fogászat mára már tökéletes, teljesen fájdalommentes megoldásokat kínál az elvesztett fogak implantátumokkal történő pótlására. És ha ezzel kapcsolatban megkockáztatjuk az "életfogytig tartó" jelzőt, ebben az esetben kizárólag jó kilátások kecsegtetnek.

Az akár élethosszig tartó megoldást kínáló műgyökér ugyanis a leghatékonyabb válasz, amit adhatunk a foghiányra.

Nem véletlen, hogy több mint 500 ezer páciens választja minden egyes évben, szerte az egész világon. És hogy ők mennyire elégedettek? Nos, a megoldás 95 százalékosnál is jobb sikerességi rátával rendelkezik.

A modern fogászati implantátum felfedezése



A fogas kérdések azóta foglalkoztatják az emberiséget, amióta felbukkant az első fogfájós páciens. Több ezer éves leletek árulkodnak arról, hogy őseink a hiányzó fogaikat is pótolni szerették volna, de értelemszerűen ezek a próbálkozások még igencsak kezdetlegesek voltak, és csak a látható, koronai részekre szorítkoztak.

J. Maggiolo 1809-ben aranyból készült implantátummal próbálkozott; 1886-ban Edmunds, majd 1887-ben egy Harris nevű fogorvos pedig már a platinát használta. Hiába voltak azonban kecsegtetők a kezdeti eredmények, a sikerességi ráta rendkívül alacsony volt; a beültetett implantátumok egyszerűen nem maradtak a helyükön.

Az igazi áttörésre egészen a második világháború utánig várni kellett. Az első forradalmi eredmény az volt, amikor az olasz Manilo Formiggini sikeresen helyezett be a páciensek állcsontjába csavarimplantátumokat, de a legfontosabb felfedezés még csak ezután következett.

1952-ben egy svéd kutatóorvos, Per-Ingvar Branemark megfigyelte, hogy a nyulak csontjába beültetett csavart, henger alakú titánimplantátum képes volt arra, hogy közvetlen kapcsolatot létesítsen a környező csontszövetekkel. A csontos összenövés jelenségét osszeointegrációnak nevezték el, és nem kellett sokat várni, hogy a lehetőséget felfedezze magának a fogászat.

Nagy tisztaságú orvosi titánból készült fogászati implantátum először egy svéd férfinak, Gösta Larssonnak változtatta meg az életét: a szájüregi problémákkal küzdő páciens önként jelentkezett a kísérletre, és a beültetett műgyökeret egészen 2006-ban bekövetkező haláláig, tehát több mint 40 évig viselte.

Az így kialakult protokoll megteremtette a modern fogászati implantológia alapjait.

Miért van szükség fogászati implantátumra?



A fogászati implantátumot az elveszített fog helyére, közvetlenül a csontba ültetik be a szájsebészek, és a műgyökérre készülő megoldásokkal egy erős, esztétikus és jól használható fogpótlás készíthető.

A fogbeültetés ma már a fogászat szerves része, az implantáció pedig egy rutinszerűen elvégezhető eljárás, amely a leghatékonyabb választ adja a foghiányból fakadó problémákra.

Tökéletesen alkalmazható kisebb és nagyobb foghiányok esetén, ráadásul az elkészült fogpótlással javítható a páciensek életminősége is. Nem kell többé szégyellni a mosolyunkat, és nem kell többé félni a rágástól, így végre felszabadultan ehetünk, beszélgethetünk és nevethetünk egy jót.

A fogászati implantátumoknak ráadásul megvan az az előnye, hogy mivel a rágóerőt közvetlenül a csontra közvetítik, ezért megakadályozzák annak sorvadását.

Nem véletlenül mondják a fogorvosok azt, hogy minél hamarabb gondoskodjunk az elveszített fogak pótlásáról, hiszen ha ezt a lépést elmulasztjuk vagy elodázzuk, annak súlyos egészségügyi következményei is lehetnek.

Az egyik ilyen következmény épp az, hogy a rágóerő hiányában a fogatlan állcsont elkezd leépülni. A fogbeültetéssel azonban – egyedülálló módon - ez a káros folyamat megállítható.

Ennyi jó dolog említése után érdemes tehát összeszedni a legfontosabb tudnivalókat; a válaszokat a leggyakrabban elhangzó kérdésekre.

12 dolog, amit a pácienseknek mindenképpen tudniuk kell a fogászati implantátumokról:

1. Hogyan történik a fogászati implantátum beültetése?



A fogászati implantátum beültetését alapos tervezés és előzetes vizsgálat előzi meg annak érdekében, hogy a műgyökér megfelelő helyre és megfelelő módon kerüljön be.

A fogászati implantátumot csak csontba lehet beültetni, ezért a kezelési tervek készítését egy alapos fizikális vizsgálat, valamint egy 3D CT-felvétel előzi meg. A fizikális vizsgálat során a fogorvos egyrészt kikérdezi a pácienst annak egészségügyi állapotáról, másrészt megvizsgálja szájüregének állapotát.

Ha mindent rendben találnak, akkor elkészülhet a 3D CT-felvétel, aminek segítségével már tökéletes precizitással megállapítható, hogy elégséges-e a páciens csontállományának minősége.

A 3D fogászati CT egy professzionális képalkotó-eljárás, amely háromdimenziós felvételeket és tizedmilliméteres pontosságot biztosít a diagnosztikában. A használatával készült képeket bármilyen irányba elforgathatjuk, ezáltal a szájüregi képletek már jóval a beavatkozás megkezdése előtt megismerhetők.

Ha a felvételek alapján az állcsont elég vastag és magas, vagyis van helye a csontban a műgyökérnek, akkor az implantáció elvégezhető. Ezután elkészíthető a kezelési terv is, amit a páciens áttanulmányozhat, és ha kérdése van, felteheti azokat még jóval a beavatkozás megkezdése előtt.

Maga a fogbeültetés teljes érzéstelenítésben, steril körülmények között történik. Az implantálás mindennapos rutinműtét, amiben a Gelencsér Dental szájsebészei nagy tapasztalatot szereztek az elmúlt négy évtized során.

A fogászati implantátumok a sikeres befejezést követően az íny alatt, védetten gyógyulnak tovább, és csak 3-6 hónappal később válnak terhelhetővé. Ez alatt a gyógyulási időszak alatt a csontszövetek ránőnek a titánimplantátum felszínére, aminek a végén olyan erős kapcsolat jön létre, amit még az eredeti fogaknál sem tapasztalhatunk.

2. Mennyire fájdalmas a fogászati implantátum beültetése?



A fogbeültetés előtt a páciensek érzéstelenítő injekciót kapnak, így az érintett terület teljesen érzéketlenné válik. A Gelencsér Dental elkötelezett híve a fájdalommentes fogászati kezeléseknek, amely a páciensek részéről is alapvető elvárás a 21. században.

Klinikánk biztonságos érzéstelenítő oldatot használ, és gondoskodik arról is, hogy az injekció beadását lidocainos spray vagy gél használatával tegyük kényelmesebbé.

A műtét alatt ennek a folyamatnak köszönhetően semmilyen fájdalom nem érződik, az első hetekben pedig fájdalomcsillapítókkal teljes mértékig kordában tarthatók a kellemetlenségek.

A kényelmetlen, feszítő érzés lassan elmúlik, és néhány héttel később már a felszívódó varratok is eltűnnek, ezáltal a páciens komfortban, gyógyszerek nélkül várhatja a végleges pótlás elkészítését.

3. Mennyibe kerülnek a fogászati implantátumok?



A fogászati implantátumok árai klinikánként eltérőek lehetnek (általános tendencia, hogy a nyugat-európai és a magyar árak között akár kétszeres különbség is lehet).

Az implantálás árát a következő szempontok határozzák meg:
  • az implantátumot gyártó márka neve (például hogy az mennyire patinás);
  • hogy mit tud az adott márka adott terméke (speciális kialakítás vagy hagyományos; Nobel esetében a Taperednél például drágább a CC);
  • a műtéti díj;
  • a járulékos díjak;
  • az adott implantátum alapanyaga.

Bár a titánimplantátum mellett léteznek más típusú, más bioanyagot felhasználó műgyökerek is (például a cirkóniumimplantátum), a Gelencsér Dental csak a bizonyítottan sikeres, nagy tisztaságú orvosi titánból készült változatokat használja.

A könnyebb tájékozódás miatt a Gelencsér Dental-nál az implantálás ára tartalmazza nemcsak az anyagárat, hanem a műtéti és a járulékos díjakat is.

4. Mekkora foghiányt pótolhatunk fogászati implantátumokkal?



A fogászati implantátum nemcsak biztonságos és hatékony módszer, de igazi polihisztor is: egyaránt készíthetünk rá koronát, hidat, de ha ez nem volna elég, összeköthetjük akár fogsorral is.

Úgy képzeljük el a csavar kialakítású fogászati implantátumot, mint egy műgyökeret, ami az elveszített fog gyökerének helyére, a csontba kerül beültetésre. De ez még csak egy alap, erre ugyanis még fel kell építeni a látható pótlást is.

Korona és fogászati híd esetén a fogorvosok minden egyes implantátumnál egy-egy felépítményt használnak, ami akár az eredeti fog lecsiszolt csonkja, úgy köti össze a gyökeret a rá készülő pótlással.

Éppen ezért olyan univerzális megoldás a fogászati implantátum, hiszen nemcsak egy vagy két fog hiányának, hanem a teljes fogatlanságnak a problémáját is képes megszüntetni. Mindezt tartósan és sosem látott stabilitással.

A teljes fogatlanságot körhíd esetén 8 implantátum használatával lehet pótolni, de létezik már több éves kutatási háttérrel rendelkező megoldás is, az úgynevezett All-on-4 (vagy All-on-6).

Az All-on-4 négy, speciális módon és irányban beültetett implantátummal, valamint egy-egy azokra kerülő szögkorrekciós (multi-unit) és hagyományos felépítménnyel válaszol a teljes foghiányra. Az All-on-4 vagy a hat implantátummal dolgozó All-on-6 azoknak a pácienseknek biztosít ideális megoldást, akiknek nincs elég csontjuk a teljes körhíd megvalósításához.

A Paulo Malo álta kitalált és a Nobel által tökéletesített módszer gyakran a felső állcsontnál bővíti a választási lehetőségeket, hiszen itt a lesüllyedő arcüreg miatt gyakran nem lehet kellő számú fogbeültetést elvégezni.

Ha pedig valakinek még ennél is kevesebb csontja van, akkor annak a fix fogsort szoktuk ajánlani: a fogsort négy, a frontfogak helyére beültetett implantátum tartja meg annak érdekében, hogy az se beszélgetéskor, se étkezéskor ne mozogjon.

A „stégprotézisnek” is nevezett módszer hihetetlen eredményekre képes, hiszen a végeredmény: stabil mosoly, magabiztos rágás és javuló életminőség. Gyakorlatilag ez jóval hatékonyabb pótlásnak számít, mint az All-on-4 vagy All-on-6, mi ezt javasoljuk pácienseinknek, amikor csak kivitelezhető.

5. Mik a fogbeültetés feltételei?



A fogászati implantátum beültetésének feltételei:
  • kellő csontmennyiség az implantálás területén (elég vastag és magas csont);
  • megfelelő szájhigiénia;
  • jó egészségi állapot.

Kettő ezek közül pótolható: a hiányzó csontot szerencsés esetben csontpótlással létrehozhatjuk, a megfelelő szájhigiénia megteremtése viszont már a páciens felelőssége.

Kizárja ugyanakkor a fogbeültetést:
  • bizonyos betegségek (vérképződési betegségek, véralvadási zavarok, súlyos cukorbetegség, rákos megbetegedés);
  • a súlyos harapási rendellenesség;
  • bizonyos szenvedélybetegségek (drogfüggőség, túlzott alkoholfogyasztás, erős dohányzás);
  • az életkor (18 éves kor alatt nem lehet implantálni);
  • valamint a fentiek alapján a rossz szájhigiénia és az elégtelen csontmennyiség az implantálás területén.


6. Azonnali implantálás és mini implantátumok



Az azonnali implantálás lényege, hogy a foghúzás után rövid időn belül (maximum 1-2 nappal később) megtörténik a fogbeültetés is. Ehhez azonban nemcsak általánosan jó egészségügyi állapot, hanem megfelelő csontminőség is szükséges.

A csontvastagság és csontmagasság ilyenkor már nem elég, a hangsúly itt tényleg a csont minőségén van. Ne feledjük, hogy egy fog eltávolítása után a csontban a gyökér helyén semmi nem marad, ciszta esetén pedig gyulladás van a jövőben beültetendő implantátum helyén.

Amennyiben az érintett terület csontja nem elég stabil az azonnali implantáláshoz, akkor a pácienseknek 3-6 hónapig tartó gyógyulási időszakot javaslunk, amely idő alatt a csont megfelelő mértékben regenerálódhat.

Ennél sokkal kockázatosabb az úgynevezett azonnali megterhelés (immediate load implant), amikor az implantátum beültetése után a végleges fogpótlást is elkészítik.

A Gelencsér Dental szájsebészei a biztonságos megoldásokban hisznek, ezért az foghúzás utáni azonnali implantálást csak megfelelő csontminőség esetén támogatják, az azonnali megterhelést pedig semmi esetben sem ajánlják a kockázatok miatt.

7. Milyen rizikói vannak az implantálásnak?



Az implantálás mögött több évtizedes kutatások állnak, és a szakmát napról-napra segítik a több millió páciensnél megszerzett tapasztalatok, ezért nyugodtan kijelenthetjük, hogy a fogbeültetés egy biztonságos, kockázatmentes beavatkozás.

Ehhez persze szükséges az is, hogy páciens megfelelő egészségügyi állapotban legyen, és hogy gondoskodjon a beültetett műgyökérről (szájhigiénia és kontroll).

Az implantálás 95 százalékos sikerességi rátával rendelkezik, és mivel az általunk beültetett műgyökerek orvosi titánból készülnek, ezért a pácienseknek allergiás reakciókra sem kell számítaniuk.

A titán ugyanis nem oldódik a testnedvekben, ezáltal az immunrendszerrel sem lép kapcsolatba. Nincs bizonyíték daganatos elfajulásra sem, ráadásul egy nagy tisztaságú fogműről beszélünk, amely rizikómentesen pótolja az elveszített fogakat.

8. Történhet-e implantálás altatásban?



Igen, történhet.

Sajnos a mai napig sok az olyan páciens, aki leküzdhetetlen félelmet táplál a fogászati kezelésekkel szemben. Nekik ajánljuk az altatásban elvégzett fogbeültetést.

Az altatás előtt a Gelencsér Dental szakorvosai alaposan felmérik a páciens egészségügyi állapotát, és ha minden feltétel adott, akkor sor kerülhet az altatásra, amelynek során a páciens a teljes műtétet végigalussza.

Az altatás mellett fogászati klinikánkon elérhető az éber szedálás is, ami bár nem jár teljes öntudatlansággal, a páciens bódult állapotba kerülve könnyebben átvészeli a számára kényelmetlen fogászati kezelés pillanatait.

Mindkét kezelés biztonságos, és mindkét kezelés esetében altatóorvos felügyeli a teljes folyamatot.

9. Mikor van szükség csontpótlásra vagy arcüreg-emelésre?



Elégséges csontmennyiség nélkül a fogbeültetés alapesetben nem végezhető el, csakhogy a modern fogászat már erre a problémára is tud hatékony és biztonságos választ.

Ez a válasz pedig nem más, mint a csontpótlás, amelynek lényege, hogy a megfelelő módszert alkalmazva a későbbi fogbeültetés helyén csontállomány-növekedést érünk el.

A csontpótlás típusai:
  • csontblokkal történő csontpótlás (az állcsont más területéről kivett csontblokkal pótolunk);
  • granulátummal történő csontpótlás (speciális csontpótló anyagot használunk, ami a vérrel keveredve elősegíti az érintett területen a csontnövekedést);
  • arcüreg-emelés, azaz Sinus lift (a felső állcsontnál, két oldalt az őrlőfogaknál található arcüreg granulátummal történő megemelése).

Itt érdemes megjegyezni, hogy az alsó és a felső állcsont között implantálási szempontból különbséget kell tennünk.

Az egyik különbség az, hogy az alsó állcsonton általában kevesebb implantátum beültetése is elég lehet egy körhíd megvalósításához (a felsőnél kötelező nyolccal szemben akár hat is).

A másik különbség pedig egyértelműen az arcüreg, vagyis a Sinus jelenlétéből következik. A felső állcsontnál az őrlőfogak eltávolítása után az arcüreg ugyanis hajlamos arra, hogy „leessen”: ez azt jelenti, hogy az érintett területen a csont elvékonyodik, az arcüreg pedig egyre közelebb kerül a frontfogakhoz.

Márpedig ha az őrlőfogak helyére nem tudunk implantálni, akkor a körhíd sem valósítható meg. Ez ellen a probléma ellen fejlesztették ki a Sinus lift nevű beavatkozást, amely során az arcüreg nyálkahártyáját először megemelik, majd következő lépésben csontpótlót töltenek alá.

A gyógyulási időszak alatt az érintett területen megvastagodik a csont, ahol így már kockázatmentesen elvégezhető a fogbeültetés.

10. Meddig bírja egy fogászati implantátum?



Megfelelő szájhigiénia fenntartásával a fogászati implantátumok életre szóló megoldást jelentenek.

Az egyik legjobb példa erre az első implantátumos páciens, a svéd Gösta Larsson, aki a nem éppen ideális szájüregi betegsége ellenére is több, mint 40 évig viselte a beültetett implantátumot.

Ez a 95 százalékos sikerességi rátával rendelkező fogbeültetési eljárás azóta több millió páciensnek biztosított hosszú távú megoldást az elveszített fogak pótlására.

Mi, a Gelencsér Dentalnál mindig azt mondjuk, hogy egy helyes technikával beültetett implantátum megtartása már nagyrészt a páciensen múlik. Azt is elmondjuk, hogy mire kell odafigyelni:
  • szájápolási szokások betartása;
  • dohányzás elhagyása (kerülése);
  • szenvedélybetegségek elhagyása (kerülése), így például túlzott alkoholfogyasztás vagy drogfogyasztás;
  • rendszeres fogászati kontroll.

Egyik sem lehetetlen kérés, igaz?

11. Milyen garanciát kapok a fogászati implantátum mellé?



A fogászati implantátumokra széles körű garanciális szolgáltatásokat vállalunk, amiről a páciensek minden esetben megbizonyosodhatnak a kezelési tervek kézhez vételekor.

Klinikánk garanciális vállalása a fogászati implantátumokra és az azokra készülő protetikai munkákra a következő:
  • 5 év az implantátumok esetén (magára az implantátumra);
  • 3 év a fémkerámia-koronára;
  • 1 év a protézisre.

A garancia érvényesítéséhez ugyanakkor létfontosságú a megfelelő szájhigiénia fenntartása és a rendszeres kontrollon való részvétel, akár nálunk (Hévízen), akár a páciens lakóhelyén, vagy ahhoz közel.

12. Hogyan kell ápolni a fogászati implantátumot?



A fogászati implantátum csak abban az esetben képes élethosszig tartó szolgálatra, ha megbecsüljük, és ha a kezelés után is fenntartjuk a megfelelő szájhigiéniát. A napi minimum kétszeri fogmosás, valamint a fogselyem és az interdentális fogkefe használata a fogközök megtisztításához a minimum, amit meg kell tennünk.

Hogy miért? Ennek nagyon egyszerű oka van: azért, mert szeretnénk a lehető legtovább élvezni az implantátumok által kínált előnyöket.

Sok páciens úgy gondolja, hogy a műgyökér beültetése után semmivel nem kell már törődnie, hiszen a fogszuvasodás, a fogkő vagy a fogínygyulladás csak akkor veszélyes, ha eredeti fogaink vannak.

Való igaz, hogy a fogszuvasodás nem fenyegeti a fogpótlásokat, de a fogkő és a gingivitis, valamint az utóbbiból kialakuló fogágybetegség akkor is kialakulhat, ha már csak implantátumaink és koronáink vannak.

Nem megfelelő szájhigiénia esetén a fogkő ugyanúgy képes arra, hogy lerakódjon a fogsoron, koronákon, valamint az íny és az implantátum között. A fogbeültetés helyén kialakuló, a fogászati implantátum elveszítésével fenyegető fogágybetegséget a szakma implantitis-nek nevezi.

Mielőtt nagyon kétségbeesnének a páciensek, a Gelencsér Dentalnál mi mindig elmondjuk, hogy a kezelések közben és végén is alapos, minden részletre kiterjedő tanácsadást nyújtunk arra nézve, hogy miképp érhető el a megfelelő szájhigiénia.

A fogorvosainknak és munkatársainknak az a célja, hogy a hozzánk érkező páciensek elégedetten, széles és egészséges mosollyal távozzanak.

További információra van szüksége, vagy időpontot szeretne kérni személyes tanácsadásra?

Itt azonnal bejelentkezhet hozzánk:



Adatok küldése folyamatban...

ajax loader

Az adatküldés a csatolt fájlok méretétől függően több percig is eltarthat. Kérjük várjon türelemmel...

* Név:
* E-mail:
* Telefon:
Visszahívást kér?
Szeretne fájl(oka)t is csatolni?
(például röntgenfelvétel vagy fotó)
1. Fájl feltöltése:
2. Fájl feltöltése:
3. Fájl feltöltése:
4. Fájl feltöltése:
5. Fájl feltöltése:
Kérdés vagy időpont igény:
* Creditcard:


Fogászati implantátum
Gelencsér Dental Zahnklinik Ungarn
Fogászati implantátum: modern megoldás fogpótlásra
8380 75 Vörösmarty Heviz Balaton Hungary
+3683340183 €€
Balaton
Érdemes a foghiányt a lehető leghamarabb pótolni. Erre csak a fogászati implantátum jelent hatékony és hosszútávú megoldást. Itt elmondjuk miért.
Utolsó módosítás: 2019. Február 4.