A gyökércsúcs-eltávolítás egy sebészeti beavatkozás, amely során a foggyökér csúcsát lemetszik. Ez a kezelés gyakran az utolsó lehetőség arra, hogy a fogat megtartsuk.
Gyökércsúcs eltávolításUtolsó módosítás: 2019. Március 29.
|
Gyökércsúcs-eltávolítás sikertelen gyökérkezelés után
A fogban lévő idegek gyulladásának leggyakoribb oka a mély fogszuvasodás, az ún. pulpitis. A gyulladt vagy akár elhalt fogideget el kell távolítani. Ez normális esetben gyökérkezeléssel történik. Ennek során az érintett fog gyökércsatornáit kitisztítják és kiszélesítik.
Az ideget és a szöveteket gyökértöméssel pótolják, ami által a fog még hosszú ideig megtartható. A gyökércsatornák alapos előkészítése azonban nem mindig sikerül. A problémát például a legkisebb, nem elérhető oldalcsatornák okozzák, amelyeket nem tudnak kitisztítani, ami által a gyulladás nem állítható meg teljesen.
A problémás csatornák ezután a gyökércsúcs eltávolításával – amely lerövidíti a gyökeret – eltávolíthatóak. Ahhoz, hogy a gyökércsatorna csontban lévő részét szorosan lezárhassák, a gyökércsatornát egyidejűleg alulról is betömik (ún. retrográd vagy visszamenő gyökértömés).
A gyökércsúcs eltávolítása nélkül a fogat ki kellene húzni.
Granuloma kivételéhez szükséges gyökércsúcs-eltávolítás
A pulpitis nem mindig korlátozódik a foggyökér belsejére. A gyulladás kiterjedhet az idegtől egészen a gyökércsúcsig. A következmény: a gyökércsúcs és az állkapocs között kialakuló gyulladás, az ún. granuloma.
A gyulladt szövet megduzzad, és felfelé nyomja a fogat. Összeharapásnál a beteg fog belenyomódik a granulomába, ami miatt a beteg erős fájdalmat érez. A granuloma kivételéhez a gyökércsúcs-eltávolítást használják.
A granuloma cisztává is fejlődhet, amelyet műtétileg kell eltávolítani.
A gyökércsúcs-eltávolítás folyamata
A gyökércsúcs-eltávolítás általában helyi érzéstelenítés mellett történik. A Gelencsér Fogászati Központban ezt a beavatkozást Dr. Somlai Károly szájsebész szakorvos végzi. A beavatkozás során a gyökércsúcsot 2-3 milliméterrel megrövidítik. Ehhez fel kell vágni a nyálkahártyát és megfelelő mennyiségű csontot kell eltávolítani, hogy a kezelendő gyökércsúcsot elérjük.
A gyulladt szövet eltávolítása
Ha a gyökércsúcs és az állkapocscsont között egy ún. granuloma formájú gyulladás keletkezett, akkor ezt el kell távolítani. Ha a gyökércsúcsot teljesen megtisztítottuk a gyulladt szövettől, akkor a gyökércsúcs megrövidíthető.
A gyökércsatorna alulról történő feltöltése
A gyökércsatorna tömését kiegészítendő a megrövidített gyökeret minden esetben alulról töltik fel (ún. retrográd gyökértömés). Ehhez egy speciális ultrahang-készüléket használunk, hogy a gyökércsatornát megtisztítsuk és előkészítsük.
Egy speciális szövetbarát cementet építünk be retrográd gyökértömésként, ami elzárja a gyökércsúcsot a baktériumok elől. Ezután a műtéti sebet be lehet varrni.
A műtét után
A műtéti eredmény ellenőrzése közvetlenül a beavatkozás után digitális röntgenfelvétel segítségével történik. Egy hét elteltével el lehet távolítani a varratokat.
A metszőfogak esetében – a tapasztalatok szerint – jobb műtéti eredményeket lehet elérni, mint a őrlőfogak esetében. A gyökércsúcs-eltávolítás általában egy elhalt fogat hagy maga után, ami optimális gyökérkezelés és mikroszkóp alatt végzett steril műtét esetén nagyon sokáig a páciens szájában maradhat.
Egy féléves panaszmentes várakozási idő elteltével és egy újabb röntgenes kontrollvizsgálat után a fogat teljes értékűnek tekinthetjük, sőt akár tartófognak is használhatjuk. A leírt feltételek mellett a gyökércsúcs-kezelésnek nagyobb jelentőséget kell tulajdonítani.
Gyakori kérdések - Gyökércsúcs eltávolítás
Mi történik abban az esetben, ha a gyökércsúcs-eltávolítás sem hozza meg a várt sikert?
Néhány esetben a gyökércsúcs-eltávolítás sem képes teljes mértékben megszüntetni a gyulladást és a panaszok megmaradnak, vagy rövid idő múlva ismét felbukkannak. A fog megtartása ilyenkor már nem lehetséges és ki kell húzni.
Az így keletkezett koronát egy híddal vagy egy implantátumok által megtartott koronával le lehet zárni. A szomszédos fogak megkímélése és az állkapocscsont visszahúzódásának megakadályozása céljából az implantátum gyakran a jobbik megoldást jelenti. Ezt azonban minden esetben egyénileg kell eldönteni.
Fájdalmas a gyökércsúcs-eltávolítás?
Ennek a páciensek körében fájdalmasnak látszó beavatkozásnak legfontosabb feltétele az optimális helyi érzéstelenítés. A rendkívüli hatékonyságú, mélyre ható érzéstelenítőszerekkel minden egyes kezelést fájdalommentesen lehet elvégezni.
A kezelés után számolni lehet a műtéti beavatkozások után megszokott sebgyógyulási fájdalmakkal, amelyek azonban – természetes gyógyulás esetén – gyorsan múlnak. Az ilyen jellegű, a műtét utáni első napokban jelentkező fájdalmak esetén segítenek a gyenge fájdalomcsillapítók.
Milyen komplikációk merülhetnek fel a kezelés során?
Az alsó állkapcson végzett kezelések során fennáll annak a veszélye, hogy egyes arcidegeket megsérülhetnek. Ezt a kockázatot azonban a műtét előtt készített digitális röntgenfelvételek segítségével jól meg lehet becsülni, és az eredményt figyelembe vehetjük a kezelés során.
A felső állkapocs területén az átfúrás és ezzel az állcsont öböl felnyitásának veszélye állhat fenn. Ezt azonban azonnal vissza lehet zárni, így nem jutnak csírák az arcüregbe.
Lehetséges-e a gyökércsúcs-eltávolítás új gyökértömés nélkül, ha a már kezelt fog fáj?
Ha a régi gyökértömés a röntgenképen nagyon jól kitölti a gyökércsatornát, akkor az orvosi mikroszkóp alatt meg lehet kísérelni egy retrográd töméses gyökércsúcs-eltávolítást.
Miért tanácsos orvosi mikroszkóp alatt elvégezni a műtétet?
A mikroszkóp húszszorosára nagyítja az eltávolítás helyét. Ezáltal a kezelést végző orvos könnyebben felismeri és kezeli a legkisebb egyenetlenségeket és észleli a tömés hiányosságát. Ez a fog legfinomabb szerkezeteibe betekintést nyerő eljárás garantálja a beavatkozás sikerességét.
Gyökércsúcs eltávolítás
Gelencsér Dental Zahnklinik Ungarn
8380
75 Vörösmarty
Heviz
Balaton
Hungary
+3683340183
€€
Balaton
A gyökércsúcs-eltávolítás egy sebészeti beavatkozás, amely során a foggyökér csúcsát lemetszik. Ez a kezelés gyakran az utolsó lehetőség arra, hogy a fogat megtartsuk.
Utolsó módosítás: 2019. Március 29.