A szövetben található gennyes gócokat tályognak nevezzük. A tályogok nagyon fájdalmasak is lehetnek.
Tályogok – foggyökér gyulladás a szájbanUtolsó módosítás: 2019. Március 29.
|
- a foggyökér gyulladása
- egy ciszta gyulladása
- gyulladt tasakok a fogínyben
- a (bölcsesség) fogak kibújásakor felmerülő problémák
A tályogok gyulladások következményeként alakulnak ki
A tályog kialakulása egy gyulladással kezdődik. Ez sok esetben a gyökércsúcs gyulladását jelenti, ami kiterjed az állkapocscsontra.
Az is lehetséges, hogy a gyulladás az állkapocsban lévő (bölcsesség) fogakból vagy fogmaradványokból indul ki. A test természetes védelmi reakciójaként az állkapocscsont a gyulladás által visszahúzódik és a roncsolt szövetből genny keletkezik, ami aztán végül kapszula formájában felgyűlik és tályoggá válik.
A legtöbb ember legtöbbször csak ilyenkor érez fájdalmat. A rágás nehezebb lesz, és bizonyos esetekben már nem tudjuk teljesen kinyitni a szánkat.
Következmények és veszélyek Minél kisebb egy tályog, annál könnyebben lehet kezelni. A kezdeti stádiumban legtöbbször egy ambuláns kezelés is elegendő a tályog eltávolításához. Ha nem kezeljük időben a megbetegedést, a tályog kiszakadhat és továbbterjedhet akár az arcra is. A véráramon keresztül a gyulladás rossz esetben az egész szervezetre is kiterjedhet. Ahhoz, hogy ezeket a veszélyes következményeket elkerüljük, nagyon fontos, hogy a tályogot rendkívül körültekintő módon kezeljük. |
A tályog kialakulásának megakadályozása és korai felismerése
A tályogok elkerülésének lehető legjobb módszere a megfelelő fogápolás, melyet a fogorvosnál tett rendszeres kontrollvizsgálatokkal kombinálunk. Így hamar felismerhetjük és kezelhetjük a tályogok okát, például a fogínyen található tasakok gyulladását.
Ezen kívül figyeljünk az olyan átmeneti fájdalmakra is, amelyek például egy testi megerőltetés vagy egy megfázás során léphetnek fel. Ezek ugyanis a gyulladás korai jelei lehetnek.
Egy tályog diagnosztizálása
Az állkapocscsont területén található gyulladást a szájsebész szakorvos a digitális röntgenképen ismeri fel. Előrehaladott stádiumban a gyulladást körülvevő fogíny vörös színű és duzzadt.
A szájsebész a diagnózisban megállapítja a tályog pontos helyét és kialakulásának okát, mint például a gyökércsúcs gyulladását. Ezután a tályog okozójának eltávolítása, majd megszüntetése után fel kell nyitni a tályogot.
A tályog helyzetének megfelelően mindez belülről, helyi érzéstelenítéssel, ambuláns kezelés vagy rendelői altatás során történik.
A tályog felnyitása
A tályogot egy kis vágással a szájüreg belsejében vagy kívülről nyitják fel, hogy a genny kifolyhasson.
Sokszor a vágást kívülről végzik, nem varrják össze, hanem egy folyadékelvezető kanüllel látják el, amelyen keresztül a genny el tud folyni a következő gyógyulási napokban.
Egy kívülről végzett tályogfeltárás után a gyógyulási idő általában kötést helyeznek a műtét helyére.
A gyulladás visszahúzódásának elősegítésére a kívülről felnyitott tályogok gyógyításánál antibiotikumokat is alkalmaznak.
A tályogot kiváltó ok kezelése
Ha egy tályogot altatás alatt kívülről nyitnak meg, akkor a betegség okát, például egy problémás bölcsességfogat, legtöbbször ugyanazon műtét során kezelik.
Egy belülről történő tályogfelnyitás esetén a betegség okozóját általában csak a gyulladás alábbhagyása után, tehát csak néhány nappal később kezelik.
A betegséget kiváltó ok kezelését illetően fogeltávolításra, gyökérkezelésre vagy cisztaműtétre is sor kerülhet.
Gyakori kérdések - Gyulladások, tályogok
Hogyan lehet megakadályozni a tályogok képződését?
A szájüregben található tályogok gyulladásokból alakulnak ki, mint például egy gyökércsatorna-gyulladásból, fogínygyulladásból vagy egy az állkapocsban található gyulladt bölcsességfogból.
Akkor lehet a tályogok kialakulását legjobban megakadályozni, ha időben felismerjük és kezeljük őket. Ezért fontos a tályogok megelőzésének szempontjából, hogy rendszeresen járjunk fogorvosi szűrővizsgálatra.
Az alapos fogmosás és rendszeres, professzionális fogtisztítás segítenek abban, hogy ezek a gyulladásos betegségek ne alakulhassanak ki.
Milyen kockázatokkal kell számolni egy tályog kezelésekor?
A tályog ellenőrzött felnyitása alapvetően elengedhetetlen. Ha egy tályogot nem nyitnak meg, akkor kipukkadhat és a gyulladás kiváltó okai ellenőrizhetetlen módon kiterjedhetnek az egész szervezetre. A tályog műtéti felnyitásakor is fennáll annak a lehetősége, hogy baktériumok kerülnek a véráramba.
Az antibiotikumok azonnali használatával azonban megakadályozzuk a további fertőzések kialakulását. Amennyiben nem kezeltetjük magunkat, akkor a kockázat lényegesen nagyobb, mint ellenkező esetben, ha a tályogot időben kezeltetjük.
Semmilyen körülmények között se kíséreljük meg a tályogot magunk gyógyítani, ugyanis ilyenkor – ennek következményeként - súlyos betegségekkel, mint például vérmérgezéssel kell számolnunk.
Lehet-e a kezelés után ismét hagyományosan fogat mosni?
A tályog felnyitását követő első napokban ne nyúljunk fogmosáskor a kezelt területhez – a fogazat többi részét a megszokott módon tisztíthatjuk. Az első sebfájdalom alábbhagyása után a kezelt helyet egy bizonyos ideig puha sörtéjű, speciális fogkefével tisztítsuk.
Foggyökér gyulladás
Gelencsér Dental Zahnklinik Ungarn
8380
75 Vörösmarty
Heviz
Balaton
Hungary
+3683340183
€€
Balaton
A szövetben található gennyes gócokat tályognak nevezzük. A tályogok nagyon fájdalmasak is lehetnek.
Utolsó módosítás: 2019. Március 29.