"Miért nem tart már a protézisem?" Ezt kérdezik sokan, ha a "harmadikak" az évek során elvesztik tartásukat. Ennek sok esetben az állkapocscsont visszahúzódása az oka, hiszen a fogak hiányos gyökérzete miatt nincs a csont megfelelően igénybe véve az állkapocsban, mint ahogy egy nem megterhelt izom is lassan elsorvad.
Csontpótlás, csontfelépítés a száj és az állkapocs területén |
Kíméletes csontfelépítés a Gelencsér Dental Fogászati Központban
Az állcsont újraformálása egyike a fogorvoslás és a fog- és szájsebészet különböző területén alkalmazott kezeléseknek. Az állkapocscsont újraépítése a Gelencsér Fogászati Klinika egyik speciális területe.
Amikor fogbeültetésre kerülne sor, az állkapocsban gyakran nem áll rendelkezésre elegendő csontanyag a mesterséges foggyökér rögzítéséhez.
Ez megtörténhet például abban az esetben, ha valaki évekig hagyományos protézist hordott, és ez által az állkapocscsont elsorvadt.
A csont újraépítésének sok lehetősége van
Az állcsont elsorvadásának további oka az előrehaladott fogágybetegség (parodontitis). Egy baleset miatti fogvesztés is hosszabb távon az állkapocscsont leépüléséhez vezet. Amennyire sokféle oka van a csontsorvadásnak, annyira változatos lehet a csontújraépítő eljárás.
A csontpótló anyag, amivel a csont újraépítését végezzük, kinyerhető saját csontból, állati csontból, vagy szintetikus anyagokból.
A megfelelő eljárás választása a beteg egészségi állapotától függ.
A Gelencsér Fogászati Klinikán egy részletes diagnózis során tervezzük meg az optimális kezelést - a legmodernebb vizsgálati eljárások, mint például a digitális röntgentechnológia segítségével.
Az állkapocscsont felépítése
Az állkapocscsont újraképzése ma már különböző módszerekkel lehetséges. Utólagos felépítéséhez a szervezetben keletkező, vagy testidegen csontanyagot ültetnek be az állkapocscsontba.
Ezt vagy őrölt formában, vagy elemként helyezik be a kívánt helyre. A pontos eljárási módszer a kezelés okához és a csonthelyzethez igazodik.
Diagnózis és kezeléstervezés
Az anyagkinyerés és - bevitel lehetőségei sokfélék lehetnek. Hogy melyik módszer a legjobb, arról minden esetben Dr. Somlai Károly szájsebész szakorvos dönt.
Fontos, hogy más beavatkozást is, mint például egy fogbeültetés, el kell-e végezni, mert ezeket a kezeléseket gyakran az implantációs kezeléssel egy időben el lehet végezni.
Szakorvosunk megvizsgálja ezután az állkapocscsont szilárdságát és állagát, s alapos diagnózis felállítása után a kezelést megtervezi, és sikeresen elvégzi.
BoneAlbumin - A élő donációból származó csontpótló
Az élő donáció azt jelenti, hogy csípőprotézis beültetésekor felszabadul a combcsont feje, ami egy kb. 5 cm átmérőjű csontgolyóként képzelhető el. Ebből a csontgolyóból készül a granulátum (őrlemény), blokk (különböző méretű szabályos testek: kocka, hasáb, henger, gyűrű, stb.), illetve a CT felvétel alapján személyre szabott, 3D-s térformák.
Hol készül a BoneAlbumin?
A BoneAlbumin a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházhoz tartozó Nyugat-Magyarországi Szövetbank által előállított készítmény.
A BoneAlbumin készítmény lényege a humán csontszövet és a vérszérumból kivont albumin szinergikus hatása. Külön-külön, mindkét készítmény a hazai és nemzetközi gyakorlatban is évtizedek óta ismert, az orvosi gyakorlatban kiterjedten alkalmazott megoldás, amelyet a BoneAlbumin felfedezése házasított kiemelkedő tulajdonságú kombinációvá.
A felhasznált csontot a szövetbank biztosítja, az albumin pedig a gyógyszertári forgalomban is megtalálható nagyon magas tisztaságú infúzió.
A csontpótló anyag bevitele
A BoneAlbumint egy csepp vérrel összekeverve jól formálható pasztát kapunk, amely Volkmann-kanállal beültethető a csontüregbe. Ha szükséges, zömíthető vagy saját csonttal is keverhető.
A humán csont morfológiája és összetétele optimális vázat alkot, míg a magas helyi albumin koncentráció elősegíti az őssejtek, és ezzel az új szövet növekedését.
A BoneAlbumin kristályos váza lassú lebomlás során végig kitölti az üreget, amíg az újonnan képződő csontszövet át nem veszi a helyét.
A teljesen átépült, saját szövetté alakult graft erős és jól terhelhető csontállományt eredményez, amely optimális tartást az implantátumoknak.
A sinuslift egyedi esete (az arcüreg alapjának megemelése)
Egyedi módszert kell alkalmazni a fogimplantátum behelyezéséhez, ha a csontréteg a felső állkapocs oldalsó fogainak területén túl vékony - ami elég gyakran előfordul. Ilyen esetekben használjuk az úgynevezett sinusliftet.
Ekkor az állcsonti öböl irányában megnyitják a felső állkapcsot. Az állcsonti öböl felszínéről sebészetileg kibontják az azt borító nyálkahártyát, majd finoman felfelé leemelik, ezáltal egy üreg keletkezik, ahova behelyezik a csontépítő anyagot.
Ezt gyógyulási idő követi, miközben a felső állkapocs csontrétege megvastagodik. A sinuslift egy fajtája lehetővé teszi a fogimplantátum közvetlen behelyezését.
Itt a csonthelyettesítő anyagot közvetlenül az implantátum részére fúrt nyílásba helyezik be, mely így a mesterséges foggyökeret körülburkolja.
Gyakori kérdések - Csontfelépítés, csontpótlás
Felmerülhetnek-e problémák a csontpótló anyagok beépülése során?
A manapság használatos csontpótló anyagok - mint például az általunk használt BoneAlbumin - nagyon jól beépülnek az egészséges emberi szervezetbe és serkentik a természetes csontújraképződést.
Lehetséges-e javítani az állkapocscsont-felépítéssel egy már hosszú ideje viselt protézis tartását?
Egy hagyományos protézis, ami a száj nyálkahártyájára simul és nincs fogimplantátumokkal rögzítve, bizonyos idő elteltével elveszítheti tartását. Ebből adódóan a protézis olykor kilazulhat és elmozdulhat a helyéről, például harapáskor, rágáskor vagy akár beszéd közben is.
Sok esetben az állkapocscsont visszahúzódása a felelős a tartás elvesztéséért, amit azt jelenti, hogy egy állkapocscsont-felépítés valóban segíthet abban, hogy visszaadja a protézisnek eredeti tartását. Az csontfeltöltés után azonban feltétlenül ajánlatos, hogy meglévő protézisünket egy implantátumok által tartott fogsorra cseréljük.
A fogimplantátumok egyenletesen terhelik az állkapocscsontot, ezáltal elkerülhető, hogy a csont újból visszahúzódjon, ami a régi protézis további viselése által mindenképp bekövetkezne.
Elvégezhető-e a csontfelépítés és az implantátumok beültetése egy kezelés során?
A csontfelépítést bizonyos körülmények között az implantációval egyidejűleg, egy kezelés során is elvégezhetjük. Ez a csont anyagától és a választott felépítési eljárástól függ.
Csontpótlás
Gelencsér Dental Zahnklinik Ungarn

8380
75 Vörösmarty
Heviz
Balaton
Hungary
+3683340183
€€
Balaton
"Miért nem tart már a protézisem?" Ezt kérdezik sokan, ha a "harmadikak" az évek során elvesztik tartásukat. Ennek sok esetben az állkapocscsont visszahúzódása az oka, hiszen a fogak hiányos gyökérzete miatt nincs a csont megfelelően igénybe véve az állkapocsban, mint ahogy egy nem megterhelt izom is lassan elsorvad.
Tetszett a cikk? Ajánlja tovább ismerősének!
Cikk nyomtatása
Kérdése van? Írjon nekünk!
Utolsó módosítás: 2019. Március 29.